Історія ректорства
21 квітня 1993 року наказом Міністра культури України І.М. Дзюби Михайла Поплавського було призначено на посаду ректора Київського державного інституту культури. Першим кроком його діяльності стали розробка і втілення нової концепції розвитку закладу вищої освіти. Стратегічними напрямами були оновлення навчальних планів, деідеологізація навчального процесу та перехід до ступеневої системи освіти. Почалася модернізація аудиторного фонду, комп’ютеризація навчального процесу. Запроваджені нові престижні спеціальності та створені спеціалізовані кафедри. Пріоритетом в роботі стало забезпечення прав студентів, які потребують соціального захисту, зокрема дітей-сиріт.
Інноваційна позиція в реформуванні всієї системи підготовки фахівців для соціокультурної сфери гальмувалася чиновниками тогочасного Міністерства культури України. Ректор відверто й гостро висловлював у ЗМІ своє ставлення до критичної ситуації.
5 січня 1995 року за незалежну й принципову позицію у кардинальному вирішенні питань подальшого розвитку інституту Міністерство культури України незаконно звільнило Михайла Поплавського з посади ректора КДІКу. Однак він не відступився від своєї мети. Переміг у трьох судових процесах, оскаржуючи незаконні дії чиновників Міністерства культури. Рішенням Старокиївського районного суду м. Києва 20 жовтня 1995 року Михайло Поплавський повернувся до КДІКу на посаду ректора. Згадуючи ті події, він переконаний, що своєю остаточною перемогою зобов’язаний студентам, які вірили в нього, і на всіх етапах боротьби за відновлення справедливості та законності підтримували його.
Розпочалася напружена реформаторська робота. Протягом 1996 року було сформовано високопрофесійний професорсько-викладацький колектив, у якому працювало понад сто докторів наук, професорів, 200 кандидатів наук, 41 народний артист України, 34 заслужені артисти України, 21 заслужений діяч мистецтв України, понад 50 лауреатів міжнародних і національних конкурсів і фестивалів. Розроблено і втілено в практику кілька альтернативних проєктів фінансування. Здійснено перші комерційні набори, відкрито нові спеціальності та відповідні спеціалізовані кафедри: документознавства та інформаційної діяльності, міжнародного туризму, сучасного класичного танцю, паблік-рілейшнз.
Та головною подією в історії КДІКу стала акредитація за ІV рівнем підготовки фахівців.
1997 року згідно з концепцією перспективного розвитку інституту було відкрито кафедри телебачення, правознавства, етнокультурології, комп’ютерних технологій, соціології, створена сучасна матеріально-технічна база для їх функціонування. Постановою Кабінету Міністрів від 11 листопада 1997 року КДІКу було надано статус Університету – Київський державний університет культури і мистецтв. Це передбачало розгортання програм підготовки науково-педагогічних кадрів не лише через аспірантуру, а й докторантуру. Так, уперше в Україні було відкрито докторантуру зі спеціальностей: «Книгознавство, бібліотекознавство і бібліографознавство», «Соціальна педагогіка», «Методика музичного виховання». За результатами експертного опитування-рейтингу, проведеного Міжнародною кадровою академією – членом Європейської мережі національних центрів з академічного визнання та мобільності – Київський державний університет культури і мистецтв визнано найкращим вищим навчальним закладом освіти, культури та мистецтв України. А Михайла Поплавського за підсумками Всеукраїнського рейтингового опитування серед студентів закладів вищої освіти України, проведеного Українською студентською спілкою (УСС), п’ять років поспіль (1997, 1998, 1999, 2000, 2001 рр.) – РЕКТОРОМ РОКУ.
1998 року у КДУКіМ було розроблено й затверджено експериментальний проєкт розвитку вищої школи «Вуз ХХІ століття». Це перший проєкт, підтриманий на державному рівні. Університет набував авторитету як сучасний освітньо-науковий заклад.
Розпочинаються профорiєнтацiйнi концертнi тури університету в регіонах України «Від сердець до сердець», під час яких відбуваються зустрічі з випускниками шкіл, популяризуються досягнення вишу, демонструється рівень творчої підготовки майбутніх фахівців, проводяться прес-конференції.
1 лютого 1999 р. Указом Президента України «За значний внесок у підготовку висококваліфікованих спеціалістів для галузі культури та збереження і розвиток мистецьких традицій українського народу» КДУКіМ одержав статус Національного, став Київським національним університетом культури і мистецтв. Це було державним визнанням високого рівня навчального закладу, результатом наполегливої і сумлінної праці всього колективу під керівництвом Михайла Поплавського.
Протягом 2000 року були акредитовані всі спеціалізації напряму «Менеджмент організацій», відкрито нові кафедри: дикторів і ведучих телебачення, операторського мистецтва, звукорежисури, книгознавства та видавничої діяльності, міжнародної інформації, створено мультимедіацентр. Найсучаснішим обладнанням забезпечені спеціалізовані аудиторії для практичних занять студентів кафедр шоу-бізнесу та модельного бізнесу.
У КНУКiМ створено перший в Україні Інститут кіно і телебачення, який готує режисерів і операторів телебачення, звукорежисерів, дикторів і ведучих телепрограм, фотохудожників-рекламістів, режисерів анімаційного кіно, тележурналістів. Навчання студентів здійснюється з використанням найсучасніших технологій, комп’ютерної графіки, цифрових камер, трьох цифрових відеомонтажних тощо. Це дозволяє готувати на сучасному рівні програми для будь-якого телевізійного каналу. У тому ж 2000 році Михайла Поплавського визнано «Кращим освітянином року» (газ. «Освіта»).
У 2004 році через великий попит на топові спеціальності виникла ідея відкрити філії КНУКіМ в регіонах країни. Загалом було створено 19 філіалів по всій Україні. Розпочалася українізація російськомовних регіонів країни – східних і південних.
4 квітня 2005 року при університеті культури відбулося відкриття Української академії перукарської майстерності та декоративної косметики. Це єдиний в Україні освітній заклад, що має ексклюзивне ліцензійне право Міжнародної корпорації PIVOT POINT International (Чикаго, США) на підготовку модельєрів-перукарів, стилістів-візажистів і дизайнерів зачісок за методикою PIVOT POINT.
23 серпня 2007 року за значний особистий внесок у соціально-економічний, культурний розвиток української держави, вагомі трудові досягнення до 16-ї річниці незалежності України Михайло Михайлович Поплавський – ректор Київського національного університету культури і мистецтв – отримав статус повного кавалера ордена «За заслуги» – ІІІ (2000), ІІ (2001) та І (2007) ступенів.
23 серпня 2008 року Указом Президента України Михайлу Михайловичу Поплавському присвоєно почесне звання «Народний артист України».
21 березня 2009 року М. Поплавський став володарем титулу «Людина року» в номінації «Митець року».
У 2009 році в Інституті журналістики та міжнародних відносин відкрили такі напрями підготовки: «Міжнародні відносини», «Соціологія», «Іноземна філологія та переклад», «Видавнича справа та мережеві видання», «Журналістика».
2 квітня 2012 року команда Михайла Поплавського увійшла в сучасну світову історію, реалізувавши безпрецедентний епохальний музичний телемарафон «Пісня об’єднує нас!», що потрапив до світової Книги рекордів Гіннеса в номінації «Найтриваліший музичний телемарафон національної пісні у прямому ефірі». П’ять діб безперервно з 5:30 ранку 29 березня до 12:30 2 квітня 2012 року на двох телеканалах – Першому національному та «Ера» – на весь світ транслювались українські пісні у виконанні різножанрових артистів і гуртів. Вперше музичний тріумф нашої держави спостерігали на всіх континентах, марафон дивились у 150-ти країнах світу. Свято української пісні тривало 110 годин, 3 хвилини й 27 секунд.
У травні 2013 року в КНУКіМ відбувся IV Всеукраїнський фестиваль дизайну і реклами «PRO-ART Design: Новий вимір». Учасниками стали не тільки студенти університету культури, а й молодь інших вишів країни, учні коледжів і середніх шкіл.
2013 року тріумфатором повернувся з польського міста Сопота Український народний хор КНУКіМ імені Станіслава Павлюченка. Колектив здобув золоту і срібну нагороди престижного змагання у царині міжнародного хорового фестивалю-конкурсу «Mundus Cantat». У ньому взяли участь найкращі хорові колективи, які виступали під прапорами майже трьох десятків країн: Австрії, Німеччини, Венесуели, Швеції, Сінгапуру, Колумбії, Франції, США, Аргентини, Бразилії, Канади, Італії, Туреччини, Японії.
У 2013 році в Інституті журналістики і міжнародних відносин відкрито нові престижні спеціальності: «Міжнародні економічні відносини», «Міжнародне право», «Міжнародна інформація», «Міжнародна економіка».
У структурі Київського національного університету культури і мистецтв функціонують такі престижні інститути та факультети: Інститут кіно і телебачення, Інститут мистецтв, Інститут готельно-ресторанного і туристичного бізнесу, Інститут дизайну та реклами, Інститут журналістики і міжнародних відносин, Інститут державного управління, Інститут комп’ютерних наук, Інститут культури, Інститут перекладачів, Факультет менеджменту та економіки, Юридичний факультет.
2014-го в університеті запроваджується нова спеціальність «Інформаціолог-аналітик», що сприятиме вихованню фахівців нової генерації, висококласних національних кадрів інформаційно-аналітичної сфери.
2014 року у зв’язку з окупацією Луганська терористами «ЛНР» студенти Луганської державної академії культури і мистецтв продовжили навчання в Київському національному університеті культури і мистецтв та отримали українські дипломи. Першочерговим завданням стало нагальне вирішення проблем з поселенням студентів і створення умов для комфортного навчання.
У 2014 році за результатами опитування читачів газети «Освіта» серед найяскравіших постатей в українській освіті, подвижників, майстрів педагогічної справи Михайла Поплавського, ректора КНУКіМ, за звитягу у створенні навчально-наукових комплексів з поглибленням практичної підготовки випускників університету культури визнано «Кращим освітянином року» та лауреатом відзнаки «Лиш храм збудуй».
У квітні 2016 року Київський національний університет культури і мистецтв встановив два рекорди, що увійшли до Книги рекордів України: «Найбільша кількість кухарів на одній локації» та «Найбільша кількість видів вареників». Встановлення рекордів відбувалося в рамках VII Всеукраїнського конкурсу юніорів з кулінарного мистецтва і сервісу за підтримки організаторів – факультету готельно-ресторанного бізнесу (КНУКіМ), Аcоціації Кулінарів України та мережі еко-ресторанів «Батьківська хата».
У 2016 році в Київському національному університеті культури і мистецтв відбулося підписання договорів щодо співпраці з Університетом Danubius у Галаці (Dаnubius university of Galati). Укладені угоди спрямовані на розширення співробітництва та мобільності у сфері вищої європейської освіти.
У 2017 році КНУКіМівці відкривали «Євробачення-2017». Яскравий початок другого півфіналу пісенного конкурсу став справжнім вибухом креативності та професіоналізму – Ансамбль народного танцю «Київ» та Український народний хор ім. Станіслава Павлюченка (творчі колективи Київського національного університету культури і мистецтв) разом із ведучими шоу створили грандіозну атмосферу свята української музики і танцю.
Цього ж року в університеті культури відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Імідж і репутація. Репутаційний менеджмент: історія, сучасність, тренди майбутнього» за участі викладачів, науковців, експертів і фахівців-практиків України, Польщі, Чехії, Великої Британії та Словенії.
28 листопада 2017 року Михайло Поплавський представив у Варшавському університеті менеджменту нову авторську книгу «Ректор», яку присвятив 25-річчю своєї діяльності на посаді керівника головного в країні культурно-мистецького вишу.
2019 року в Київському університеті культури Михайло Поплавський та академічний директор Apsley Business School Себастіан Фуллер підписали контракт на 5 років. Себастіан Фуллер вручив диплом професора Apsley Business School Михайлу Поплавському, який викладає в Лондоні антикризовий менеджмент і соціально-корпоративну відповідальність.
Михайло Поплавський проводить низку авторських майстер-класів: «Формула успіху», PR-проєкт «Співаючий ректор як технологія», «Схеми Поплавського, або Бізнес на імені», «Лідерство як бренд», «Формула щастя» та інші.
23 березня 2019 року оргкомітет премії «Людина року» оголосив народного артиста України, генпродюсера премії «Українська пісня року» Михайла Поплавського переможцем загальнонаціональної програми в номінації «Митець року-2019».
У березні 2020 року команда від КНУКіМ посіла перше місце в інтелектуальному конкурсі під час науково-просвітницького форуму «Молодіжний Давос».
Січень 2021 року – Михайла Поплавського обрано президентом КНУКіМ. За кандидата на посаду президента Київського національного університету культури і мистецтв М.М. Поплавського проголосувало 685 виборців, що склало 98% голосів.
1 червня 2021 року Михайло Поплавський став учасником Всеукраїнського форуму «Україна 30. Освіта і наука». Ректор КНУКіМ, доктор наук, професор Михайло Поплавський взяв участь у роботі сесії «Цифровізація освіти і науки», зазначивши що університет культури виявився готовим педагогічно й технічно до COVID.
«Університет культури перейшов на змішане навчання. У виші з 2018 року запроваджена й реалізується Концепція розвитку цифрового університету. Тому пандемія Covid-19 хоча і стала для нас викликом, особливо для мистецької освіти, але це не шокувало. Ми були готові психологічно, педагогічно й технічно. Створили «Міжнародний центр інноваційних технологій». У нас потужно працює факультет дистанційного навчання. Повністю змінили концепцію профорієнтаційної роботи та взаємодії з абітурієнтами. Сьогодні соціальні мережі – основний засіб комунікації із сучасною молоддю. В нас 90% викладачів у соціальних мережах. А що потрібно для молоді? Або молодь тобі довіряє, або тобі не довіряє», – сказав під час панельної дискусії Михайло Поплавський.
За результатами консолідованого рейтингу вищих навчальних закладів України 2021 року, що представив інформаційний ресурс «Освіта.ua», Київський національний університет культури і мистецтв зайняв лідерську позицію – перше місце в ТОП 10 рейтингу «Найкращі мистецькі заклади вищої освіти України».
Київський національний університет культури і мистецтв – це університет майбутнього з новими інформаційними, комп’ютерними і мультимедійними технологіями, престижною бізнес-освітою. Виш здійснює підготовку за освітніми та освітньо-науковими рівнями: «Бакалавр», «Магістр», «Доктор філософії», «Доктор наук». В університеті функціонують три спеціалізовані Вчені ради із захисту кандидатських та докторських дисертацій. Навчання студентів проходить в інноваційних лабораторіях, оснащених новітнім мультимедійним обладнанням, та сучасних навчальних аудиторіях на престижних факультетах: PR, журналістики та кібербезпеки, готельно-ресторанного і туристичного бізнесу, кіно і телебачення, хореографічного мистецтва, дизайну і реклами, івент-менеджменту та шоу-бізнесу, театру, кіно та естради, музичного мистецтва.
Серед викладачів Київського національного університету культури і мистецтв більше 140 докторів наук та професорів, понад 230 кандидатів наук, доцентів, близько 50 народних артистів України, більше 60 заслужених артистів України та заслужених діячів мистецтв України, понад 50 лауреатів міжнародних і всеукраїнських конкурсів та фестивалів, володарів грантів міжнародних фондів і науково-просвітницьких організацій.
Київський національний університет культури і мистецтв у складі консорціуму університетів реалізує проєкт міжнародної програми Європейського Союзу Еразмус+ за напрямом КА2: Розвиток потенціалу вищої освіти «Digital competence framework for Ukrainian teachers and other citizens (dComFra)» («Рамкова структура цифрових компетентностей для українських вчителів та інших громадян»). Окрім цього, університет культури бере участь у двох проєктах міжнародної програми Європейського Союзу Еразмус+ за напрямом КА1: АКАДЕМІЧНА МОБІЛЬНІСТЬ – Міжнародна кредитна мобільність (International Credit Mobility).
Славиться виш музичними колективами, які популяризують культуру України у всьому світі. Виконують автентичний фольклор і традиційну музику різних регіонів країни. Серед них: Український народний хор ім. С. Павлюченка (художній керівник – кандидат мистецтвознавства, професор О. Скопцова), фольклорний ансамбль «Кралиця» (художній керівник – заслужений працівник культури України, професор І. Сінельніков), академічний хор «Anima» (художній керівник – заслужена артистка України, професор Н. Кречко), фольклорний ансамбль «Придане» (художній керівник – фольклористка, етноспівачка, дослідниця традицій українського Полісся та Волині О. Видрич), капела бандуристів (художній керівник – заслужений артист України, відомий український диригент, професор А. Іваниш), вокальний ансамбль «Ad libitum» (художній керівник – кандидат мистецтвознавства, професор О. Скопцова).
Університет культури втілює масштабні науково-освітні, доброчинні, гастрономічні, культурні, розважальні, спортивно-оздоровчі проєкти: «Модель ООН», «TukWeek», Фестиваль молодих дизайнерів, «Final Fest», «День знань», «Food Fest», «Міс і Містер КНУКіМ», «День вишиванки», «Посвята першокурсників», «День спорту», медіафестиваль «Молоді та креативні», «Видавничий non-stop» та інші.
Із початком повномасштабного російського вторгнення в Україну (24 лютого 2022 року) професорсько-викладацький склад, студенти університету культури щодня докладають зусиль, щоб якомога швидше наблизити мир в Україні, продовжують працювати на освітньому, культурному та воєнному фронтах. У перші дні війни багато співробітників, викладачів і студентів стали волонтерами та вступили до лав Збройних сил України, Національної гвардії і ТРО, аби боронити свою землю від окупантів.
На підтримку ЗСУ Київський національний університет культури і мистецтв перерахував 1 мільйон гривень, а ректор університету Михайло Поплавський від себе особисто передав Збройним силам України кілька автомобілів, тепловізори та інше необхідне на фронті обладнання.
Студентська молодь також не стоїть осторонь і «штурмує» культурний фронт: в Європі організовує флешмоби, виставки, благодійні концерти та перфоменси, щоб привернути увагу до подій у країні та зібрати кошти для допомоги армії. Окрім того, студенти і викладачі беруть активну участь в європейських акціях на підтримку України. У Варшаві, Кракові, Вроцлаві, Парижі, Дюссельдорфі, Цюриху та інших містах Європи й куточках світу виборюють Перемогу, засуджуючи агресивні дії росії.
Студенти кафедри графічного дизайну у свою чергу сприяють збору коштів УВКБ ООН (Управління Верховного комісара ООН у справах біженців) для допомоги постраждалим українцям. У Мадриді (Іспанія) відкрилась міжнародна виставка плакатів «Fama», присвячена допомозі Україні. Творчі однодумці кафедри графічного дизайну КНУКіМ створили плакатний проєкт «На хвилі креативного опору», який експонувався в соцмережах, галереях, на центральних майданах Києва, Ужгорода, Одеси, Хмельницького, Кракова, Мадрида та Лос-Анджелеса. Творча молодь факультету музичного мистецтва невпинно тримає борону на мистецькому фронті, демонструючи яскраві звершення на міжнародних фестивалях, популяризуючи українську культуру й національні цінності.
Минуло кілька тривожних місяців напруженої і складної роботи. Восени 2022 року професорсько-викладацький склад мав змогу повернутися до навчальної роботи.
У серпні 2022 року інформаційний ресурс «Освіта.ua» представив мистецькі виші, які посіли найвищі місця в консолідованому рейтингу закладів вищої освіти України 2022 року. Київський національний університет культури і мистецтв вдруге зайняв лідируючу позицію – перше місце в ТОП 10 рейтингу «Найкращі мистецькі заклади вищої освіти України».
У вересні 2022 року Михайло Поплавський презентував чотири майстер-класи першокурсникам: мотиваційний майстер-клас з особистісного розвитку «Бренд тренд і шок контент», щоб надихнути на насичене і потужне навчання, поділився життєвим досвідом і цінними порадами в досягненні поставлених цілей; «ТікТок – емоційний медіабізнес», розкривши студентам власні секрети успіху та популярності в мережі ТікТок, аби вони змогли реалізувати свої здорові творчі амбіції і стати успішними лідерами медіабізнесу; під час майстер-класу «Вір у себе» cпікер поділився з молоддю життєвими принципами, ціннісними орієнтирами, лідерськими настановами; на заході «STARTUР МАЙБУТНЬОГО» Михайло Михайлович презентував приклади створення успішних українських стартапів та надихнув молодь реалізовувати свої ідеї, набувати знань і вмінь для заснування власної компанії чи виведення нового продукту на ринок, а також вірити в себе та бути унікальною. Ментору вдалося втілити безліч інновацій у різних сферах діяльності, та всі вони були спрямовані на популяризацію українськості.
На початку жовтня Михайло Поплавський презентував майстер-клас «Університет майбутнього» – надав поради з формування успішної особистості та розкрив секрети успіху Київського університету культури, зокрема, як завоювати довіру та утримати лідерство закладу на ринку освітніх послуг. Успіх вишу базується, за словами ректора, на інноваційних технологіях навчання, потужному професорсько-викладацькому складі, комунікаційних стратегіях та успішному діджитал-маркетингу.
«Університет культури сьогодні – це перспективні спеціальності, акцент на професійно-практичному блоці навчання, зіркові викладачі-практики, майстри високого класу, інноваційні технології, агресивний інформаційно-комунікаційний медіаменеджмент.
Відбулася цифрова трансформація університету: інноваційний освітній простір із сучасними професійно-практичними лабораторіями.
Факультет дистанційного навчання допомагає зробити процес навчання більш сучасним і технологічним. Ми знищили кордони між теорією і практикою. Віртуальна реальність, доповнена реальність, змішана реальність – все це дозволяє нам бачити і розуміти світ, який раніше був недосяжним. Саме ці інноваційні лабораторії допомагають нашим студентам сьогодні будувати і творити світ завтрашнього дня.
Факультет дистанційного навчання – це освітній тренд у віртуальному просторі: цифрові технології, веб-ресурси, мобільність та індивідуальний підхід дають можливість здобувати вищу освіту в будь-якому куточку світу», – зазначив Михайло Поплавський.
У кінці грудня 2022 року Михайло Поплавський проголосив новий 2023 рік – Роком інновацій КНУКіМ.
Cеред яких: запровадження модернізованих освітніх програм, діджиталізація освітнього процесу – «Університет у смартфоні», створення бази відеолекцій, автоматизація університету культури через SRM-систему, запуск метавсесвіту та VR-освіти, тримати курс на створення університету майбутнього.
Відповідно до попередніх планів в університеті культури створили кілька нових освітніх лабораторій, зокрема лабораторію VR-освіти з доповненою реальністю. Однією з центральних подій стало відкриття у КНУКіМ високотехнологічного знімального павільйону, лабораторії SPACE-STUDIO «ПоплавОК». Це новий креативний простір для студентів, що дозволяє реалізовувати різноманітні проєкти і втілювати будь-які сміливі творчі ідеї. Навіть в умовах війни університет культури залишається флагманом із впровадження інновацій у навчальний процес.
Книги



