«Труднощі слабкого ламають, а сильного — гартують»

Дуже часто у тих, кому відмовляють, чи хто зазнав поразку, виникає СТРАХ працювати далі. Психологи вважають, що існує такий мотиваційний чинник — ПРАГНЕННЯ УНИКАТИ НЕВДАЧ. Це означає, що людина не пробує змінити ситуацію, тому що боїться зазнати фіаско, боїться, що їй знову відмовлять.

Михайло Михайлович дає цінну пораду: «сприймайте труднощі як необхідний компонент у досягненні мети. Якщо ви прагнете чогось, знайте: є різні шляхи реалізації вашої мети.

Я багато разів переконувався у цьому. Пам’ятаю, як після закінчення Київського інститут культури я склав іспит до аспірантури. Та виявилось, цього було замало: вступити тоді модно було тільки «через партком», тобто за наявності рекомендації від партійної організації. Але за парткомом у мене тоді були «непорозуміння» і рекомендації мені не дали. Це було перепоною на шляху до моєї мети, і від мене, мабуть, чекали, що я відмовляюся від своїх намірів. А, може чекали від мене каяття.

Але тільки не каяття. Я тоді подумав: «Може, Бог хоче, щоб усе склалося саме так? Може, це й на краще, що я не буду вчитися серед тих, хто хоче мене принизити і нехтує мною».

І коли я подумав так — перемогло самолюбство.

—Я відмовляюся від аспірантури, – сказав я. — Але доб’юся свого, вступлю до аспірантури іншого вузу і повернуся сюди, на свою кафедру, кандидатом наук. Сказав і пішов. На радість парткомівцям.

А далі склалось так. Я пішов працювати. Став заступником директора Республіканського будинку народної творчості, організовував урядові концерти, а паралельно готувався до наукової кар’єри. Нарешті вступив до заочної аспірантури Академії педагогічних наук. Працював, як кажуть, і практично, і теоретично. І через три роки захистив кандидатську дисертацію.

 

Міністерство культури призначило мене на викладацьку роботу до Київського інституту культури. І коли мене представили на кафедрі, у багатьох викладачів був шок: «Михайло — кандидат наук?» Та я виконав свою обіцянку, а ті, хто не допустив мене до аспірантури, ще й досі не захистив дисертацій».